cil
31 شهریور 1401 - 08:06

آغاز دومین سوگواره شبیه‌خوانی شهرراز

طی آئینی، دومین سوگواره استانی شبیه‌خوانی فارس همزمان با صد و یکمین سالگرد تعزیه خانواده "گلچین‌نیا" با اجرا‌های مختلف هنری، در شیراز آغاز به کار کرد.

به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، انجمن هنر‌های نمایشی فارس، کانون تئاتر خیابانی فارس، کانون تعزیه استان فارس و حسینیه حاج بهرام گلچین نیا، دومین سوگواره استانی شبیه خوانی" فارس با اجرای برنامه‌های اشتلم خوانی، نقالی، چاووش خوانی، پهلوانی، مناسب خوانی، مخالف خوانی، پرده خوانی و .. آغاز به کار کرد.

دومین سوگواره شبیه‌خوانی فارس، که تا سوم مهر ماه ادامه دارد، هر شب بعد از اذان مغرب و عشا و از ساعت ۲۰، میزبان گروه‌های مختلف هنری و علاقه‌مندان است.

این آئین در شب اول، شاهد اجرای دمام زنی اسماعیل سجادیان از سیدان، پشت خیمه عباس و شمر گروه قمر بنی هاشم (فرهاد میثاقی- عباس خدابخش) از زرقان، نقالی علی اکبرحسن صفایی و تجلیل از حاج فتح الله میثاقی، مهرداد کاویانی (سکوت)، حسن شفیعی و ... از پیشکسوتان تعزیه و نمایش مذهبی و همچنین مداحی کربلایی رضا ده بزرگی و موسیقی تعزیه سید محسن خیراندیش همراه بود.

شب دوم این رویداد، ساعت ۲۰ شامگاه ۳۰ مهر و با دمام زنی امین جوانمردی، محمد رضایی، عبدالله حسینی از شهرستان ممسنی گروه تئاتر میلاد کازرون و تجلیل از پیشکسوتان تعزیه و نمایش مذهبی آذر جوانمردی، مداحی و سینه زنی، کربلایی رضا ده بزرگی همراه است.

براساس این گزارش، در شب سوم دمام زنی مهران فهندژ سعدی، علی اصغر ویسی و حسن فهندژ، علی اکبر خوانی مهران فهندژسعدی و تعزیه نابینای امام رضا (ع)، به همراه نمایش مذهبی عصر عاشورا و تجلیل از پیشکسوتان تعزیه و نمایش مذهبی عبدالحمید فهندژسعدی، سهراب نظری، فرح بخش طاهری و مداحی و سینه زنی کربلایی رضا ده بزرگی جزو برنامه‌ها قرار دارد.

شب چهارم این رویداد نیز به دمام زنی و علی‌اکبر خوانی غلامحسین گودرزی و گروه سفیر شیراز به سرپرستی حاج علیرضا حیدرپور، چاووش خوانی، زره پوش، مکالمه شمر و ابن سعد در شهادت امام حسین و کاروان حرکت اهل بیت به شام و. اختصاص دارد و در بخشی از آن از علیرضا حیدرپور، معصوم علی رنجبر، قدرت الله محمدی قدردانی می‌شود.

برای شب پنجم دمام زنی گروه تعزیه چهارده معصوم با هنرنمایی علی مستفیضی- حمید فعله کار- رضا کریمی نژاد و گروه تئاتر شیدای حسین شهرستان استهبان با همکاری امید اسدی- مهدی حسن بیگی- سید صادق حمیدی نژاد- وحید عابدینی و گروه تعزیه حسینیه ارجمان و گروه تعزیه انجمن نمایش شهرستان اقلید و ... تدارک دیده شده است.

دمام‌زنی گروه تئاتر حضرت ابوالفضل شهرستان جهرم و گروه تئاتر باشیا از شهرستان فسا و پرده‌خوانی و مداحی و سینه‌زنی، از برنامه‌های پیش بینی شده برای شب ششم و همچنین، دمام زنی و تعزیه امام رضا (ع) و .. تجلیل از حاج رشد زارع، حاج منوچهر زارع، مرتضی محمدی و خلیل شعبانی از پیشکسوتان برنامه‌های مذهبی، برای شب هفتم این رویداد، در نظر گرفته شده است.

باشگاه خبرنگاران جوانفارسشیراز

شناسه خبر: 751190